Słyszałyście już o akcji Obiektywnie Najpiękniejsze pod hasłem #zdjeciazporodu_razemdamyrade?

Jeśli nie, to poniżej jak na dłoni, cały opis akcji:

"Wszystko można przełożyć, ale narodzin dziecka nie. Też bez względu na okoliczności to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Dlatego wymyśliłam  akcję  #zdjeciaznarodzin_razemdamyrade, w którą zaangażowały się fotografki porodowe ze Społeczności Zaufanych Fotografów Porodowych, fotografki dziecięce i rodzinne z całej Polski.

Jak wiecie porody rodzinne zostały wstrzymane. Nie znaczy to jednak, że nie można mieć pamiątki z tej wspaniałej chwili i podzielić się nią z mężem, partnerem, rodziną, przyjaciółmi. Nie znaczy to, że nie można mieć zdjęcia, które będą zdobiły Wasze domowe archiwum jak to wszystko się skończy i wrócimy do normalności.

W wielkim skrócie chodzi o to, że kobiety które obecnie rodzą dzieci mogą wysłać kilka zdjęć z narodzin/pierwszych chwil po, które uda im się zrobić samemu lub z pomocą położnej czy innej mamy na łóżku obok do wybranej fotografki biorącej udział w akcji. Fotografki podejmą się nieodpłatnie profesjonalnej obróbki zdjęć tak, aby wydobyć z nich całe możliwe piękno. Żeby kobiety miały szansę na piękną pamiątkę z tego wyjątkowego wydarzenia.

Inicjatywa skierowana jest do mam, które będą witać swoje dzieci w okresie od ogłoszenia akcji (tj. 13 marca 2020 r.) do czasu przywrócenia możliwości porodów rodzinnych w szpitalach (akcja może zostać skrócona decyzją jej organizatora wcześniej). Jeśli urodziłaś przed 13 marca 2020 r. i w tym szpitalu, w którym rodziłaś był już wcześniej zakaz porodów rodzinnych napisz do nas (po zweryfikowaniu informacji o zakazie chętnie podejmiemy się edycji Twoich zdjęć).

                                                                                                     Obiektywnie Najpiękniejsze

 

I ja również chcę dołożyć swoją cegiełkę do akcji dla Mam z Warszawy rodzących w domach w okresie trwania akcji #zdjeciaznarodzin_razemdamyrade.  Oferuję możliwość wykonania reportażu z porodu domowego za symboliczną kwotę. 

A poniżej zobaczcie pierwsze zdjęcia maluszków, które dostałam od Mam biorących udział w akcji, poddane przeze mnie posprodukcji. Jeśli i tych chcesz wziąć udział w akcji wyślij mi swoje zdjęcia na adres ania@aniaberg.pl. Pod zdjęciami znajdziesz Zasady - proszę zapoznaj się z nimi. 

 

#zdjeciaznarodzin_razemdamyrade

ZASADY DLA MAM, które chcą wysłać zdjęcia:

1. Poproś położną bądź kogoś z personelu o zrobienie kilku zdjęć podczas narodzin bądź w pierwszej dobie.

2. Wybierz 3-5 ujęć najlepszych wg Ciebie.

3. Wybierz fotografkę, która bierze udział w akcji, skontaktuj się z nią i ustalcie jak możecie przesłać jej zdjęcia do edycji . Fotografki biorące udział znajdziecie bez problemu po wyszukaniu na Fb i na instagramie hashtagu #zdjeciaznarodzin_razemdamyrade.

4. Nie wysyłaj zdjęć do więcej niż jednej fotografki. Jest bardzo dużo zgłoszeń i takim działaniem powodujesz, że inna mama dłużej czeka na swoje zdjęcia.

5. W postprodukcji fotografka zrobi, co będzie możliwe edytując zdjęcie w profesjonalnym programie żeby podkreślić piękno tych chwil.

6. Jeśli będziesz chciała się odwdzięczyć za pracę fotografki wpłać dowolny datek na konto Fundacja Rodzić po Ludzku z tytułem naszej akcji w opisie przelewu.

7. Zdjęcia nie będą publikowane ani używane przez fotografki w żadnym celu, chyba że wyrazisz na to zgodę.

8. Jeśli będziesz sama publikować takie zdjęcie to oznacz go hashtagiem #zdjeciaznarodzin_razemdamyrade.

9. Zdjęcia mogą być przesyłane z porodów, które miały miejsce po ogłoszeniu akcji czyli po 13 marca 2020 r. Jeśli rodziłaś wcześniej i w Twoim szpitalu był już zakaz porodów rodzinnych napisz – po zweryfikowaniu informacji o zakazie również Twoje zdjęcia będą mogły wziąć udział w akcji.
Przeczytajcie jeszcze podsumowanie miesiąca działania akcji na stronie FB Obiektywnie Najpiekniejsze:

Siła jest KOBIETĄ 

Zobaczcie też, co o akcji piszą w mediach:

Nie mogą być przy narodzinach, ale pomagają, jak potrafią. Wspaniała akcja polskich fotografek - mjakmama24.pl
Urodzisz za chwilę, mimo pandemii – ladnebebe.pl
Poród w „czasie zarazy” – wp.pl

Poród domowy

Fotografia porodowa stanowi w Polsce tabu, o którym bardzo rzadko mówi się głośno. Inaczej rzecz ma się w Stanach Zjednoczonych gdzie jest to jedna z odnóg dokumentalnej fotografii rodzinnej. Ja sama zapragnęłam takie zdjęcia tworzyć dopiero gdy zobaczyłam je u Ani z Obiektywnie Najpiękniejsze. 

Ogromnie się ucieszyłam gdy pewnego dnia napisała do mnie Joasia, że chciałaby, abym sfotografowała jej poród. Dalsza rozmowa online utwierdziła nas tylko w przekonaniu, że tak - chcemy razem zrealizować ten reportaż. Ponieważ Asia mieszka godzinę drogi ode mnie ustaliłyśmy, że zadzwoni do mnie wcześniej, abym miała możliwość dotrzeć na czas. I tak się stało. Dzięki temu pojawiłam się u Joasi jeszcze w trakcie pieczenia "porodowych" rogalików drożdżowych, co jak się okazało stało się już ichniejszą tradycją.

Poród w domu jest wymagający, wymagający psychicznie. Wymaga od kobiety wiary we własne siły i wiary w to, że uda jej się urodzić w sposób naturalny, bez żadnej ingerencji medycznej. I Asia była do tego porodu doskonale przygotowane. Ja patrząc na to jak rodzi byłam bardzo wzruszona i w kulminacyjnym momencie siłą woli musiałam powstrzymywać łzy wzruszenia napływające do oczu. Zresztą zobaczcie sami jak pięknie było:

 

 

Copyright 2020 // Proudly created by @aniaberg.pl